Montaż konstrukcji stalowych krok po kroku
Montaż konstrukcji stalowych rozpoczyna się od przygotowania fundamentów, w których zostaną zamontowane główne elementy nośne. W płycie fundamentowej przygotowanej zgodnie z projektem zazwyczaj pozostawione są otwory montażowe, co pozwala na szybki i łatwy montaż konstrukcji. Po zakotwieniu słupów następuje montaż dźwigarów stanowiących główną konstrukcję nośną. Następnie montuje się płatwie, stężnie, rygle oraz podkonstrukcje do montażu okien, bram i drzwi. Gdy szkielet jest gotowy, przeprowadzane są drobne poprawki lakiernicze w celu usunięcia defektów, jakie mogą pojawić się przy transporcie lub montażu.
Następny krok to instalacja okładzin ściennych – w halach nieizolowanych jest to blacha trapezowa a w halach izolowanych płyta warstwowa. Szczeliny pomiędzy poszczególnymi fragmentami okładziny wypełnia się pianką montażową. Na koniec montowane są okucia blacharskie, które wpływają na estetykę gotowego obiektu oraz zapewniają szczelność obudowy. Proces montażu konstrukcji stalowych wieńczy wstawienie drzwi i okien oraz bram i naświetli. Ostatnim etapem jest wykonanie posadzki przemysłowej. Po zakończeniu prac można zgłosić halę do odbioru w urzędzie.
Formalności przy montażu konstrukcji stalowych
Zanim budowa hali zostanie rozpoczęta, trzeba zadbać o szereg formalności i przygotować projekt konstrukcji. Na podstawie projektu budowlanego sporządzany jest szczegółowy projekt wykonawczy, który uwzględnia rozwiązania konstrukcyjne. Trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, zwłaszcza jeśli inwestycja planowana jest na obszarze nieobjętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Inwestor musi złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a do wniosku powinien zostać dołączony projekt, oświadczenie od dostawców mediów o możliwościach budowy przyłączy oraz mapa do celów projektowych i wypis z rejestru gruntów.